Sürücülere ekonomik araç kullanma ve yol güzergah eğitimi verilmesi maliyetleri düşürür


Sürücülere ekonomik araç kullanma ve yol güzergah eğitimi verilmesi maliyetleri düşürür

Wåhlberg eğitimin yakıt ekonomisi üzerine çeşitli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalara “Eğitimin Yakıt Ekonomisi Üzerine Etkisi” başlıklı konuda değinilmişti. Wåhlberg 2002 yılındaki çalışmasında sürücü davranışlarının yakıt ekonomisi üzerine etkileri olduğundan bahsederken 2006yılında yayımlanan araştırmasında bu konu üzerine özelleşmiş eğitim alan sürücülerin %10’lara varan yakıt tasarrufları sağladıklarını tespit etmiştir.

Bununla beraber sürücülere yol güzergah eğitimi verilmesi durumunda sürücülerin kaybolma, gereksiz yere yolu uzatma vb. konularla karşılaşma olasılıkları azalacak bu sayede gereksiz maliyetler elimine edilebilecektir. Ayrıca güzergahın incelenmesi sırasında olası riskler de önceden fark edilebileceği için hırsızlık ve kaza gibi risklerle ilgili olarak da çeşitli önlemler önceden alınabilir ve bu yönde karşılaşılacak olası zararlar da önceden elimine edilebilir.

Bu iki eğitim ile ilgili olarak yukarıda anlatılan faktörler dikkate alınmış ve beşinci hipotez “sürücülere ekonomik araç kullanma ve yol güzergah eğitimi verilmesi maliyetleri düşürür” şeklinde kurulmuştur.

 


 

 

 

İstanbul Ümraniye Anadolu Psikoteknik Değerlendirme Merkezi / Bakanlık Yetkili Kurum