Sürücü eğitimleri müşteri memnuniyetini arttırır


Oryantasyon eğitimi ve yol-güzergah analizi&eğitimi başta olmak üzere sürücü eğitimleri müşteri memnuniyetini arttırır.


Mesleki oryantasyon eğitimi çalışanın iş motivasyonun ve bu sayede de verimliliğini arttırır (Keser, 1999). Motivasyonu yüksek olan çalışanlar işlerini daha iyi yaparlar. Bu durum müşterilerin taleplerine daha hızlı ve uygun çözüm bulmasına da vesile olacaktır. Başarılı bir oryantasyon eğitim alan bir çalışan, içinde bulunduğu işletmenin varlık sebebini daha iyi kavrayabilir ve bununla beraber işletme içinde kimin ne iş yaptığını daha iyi bildiği için ihtiyaçlarını daha hızlı giderebilir. Tüm bu faktörlerin müşteri tarafından olumlu karşılanması muhtemeldir. Çünkü müşterinin karşısında yüksek motivasyonlu ve sorun çözmede etkin bir çalışan olacaktır.

Bununla beraber sürücülere verilecek olan yol-güzergah analizi&eğitimi sürücülerin sevkiyat sırasında kaybolmaları engelleyecek ve gereksiz zaman kayıplarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca güvenlik açısından yapılacak analizler sonunda aracın takip edeceği güzergah ve mola yerleri önceden belirlenebilir, bu sayede de kaza ve hırsızlık gibi riskler de elimine edilebilir.

Yukarıdaki faktörler bir arada değerlendirildiğinde sekizinci hipotez “oryantasyon eğitimi ve yol-güzergah analizi&eğitimi başta olmak üzere sürücü eğitimleri müşteri memnuniyetini arttırır” olarak kurulmuştur.

 

 

İstanbul Ümraniye Anadolu Psikoteknik Değerlendirme Merkezi / Bakanlık Yetkili Kurum