Eğitimlerin belirli periyotlarda yenilenmesi performansı olumlu yönde etkiler


Eğitimlerin belirli periyotlarda yenilenmesi performansı olumlu yönde etkiler.

İnsanoğlu kullanmadığı bilgileri kolaylıkla unutabilir ya da daha sonra kullanılmak üzere beyninin ücra bir köşesinde saklayabilir. Ancak her iki durumda da ihtiyaç duyulan bilgiye ya hiç ulaşılamaz ya da iş işten geçtikten sonra ulaşılır.

Ayrıca tekrarlan bazı hareketler zamanla refleks haline gelir. Örneğin düz vitesli bir araç kullanan sürücü yavaşlarken vites küçültmesi gerektiğini bilir ve bu sırada sol ayağını debriyaja götürürken eliyle de vitese uzanır. Yıllarca bu şekilde araç kullanan bir sürücüyü otomatik vitesli bir araca aldığınızda, özelikle yoğun bir kavşakta, beynin düşünmeye fırsat bulamadığı ve reflekslerin ön plana çıktığı bir durumda, sürücü yavaşlarken, gerek olmadığı halde sol ayağını debriyajın olduğu bölgeye götürecektir. Asıl amacı debriyaja basmak olan sürücü söz konusu araçta debriyaj pedalı olmaması sebebi ile yanlışlıkla frene basacaktır. Oysaki sürücü, otomatik vitesli araç ile yapmış olduğu bu kısa sürüş boyunca kendini bu şekilde yapmaması yönünde telkin etmektedir. Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkündür. Görüldüğü üzere defalarca yapılan bir hareket yerine henüz öğrendiğiniz bir şeyi uygulamak, özellikle kritik zamanlarda, mümkün olmamaktadır.

Bu noktadan hareketle örneğin sadece bir defa kaymama eğitimi alan bir sürücü birkaç kez pratik ettiği tekniği kaza gibi aniden gelişen bir ortamda uygulayamayabilir. Öğrendiği teknik yerine yıllardır uyguladığı, bildiği şeyleri yapacaktır. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu doğru hareketi refleks haline getirmektir ki bu da ancak çok sayıdaki tekrar ile olur.

Yukarıda bahsedilen örneği hemen her eğitim türüne yaymak olasıdır. Bu sebeple onuncu hipotez “eğitimlerin belirli periyotlarda yenilenmesi performansı olumlu yönde etkiler” olarak kurulmuştur.

 

 

 

İstanbul Ümraniye Anadolu Psikoteknik Değerlendirme Merkezi / Bakanlık Yetkili Kurum